Seo Nedir?

İnternet sitesi sahibi herkesin ortak problemidir Seo. Tam olarak açılımı Search Engine Optimization (SEO) dır.  Türkçe diline çevrilişi ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Seo çalışmaları organik bir şekilde web siteleriniz üst sıralara çıkarmaktadır. Günümüzde internet kullanmayan kalmadığı gibi, bir kişi ürün almadan önce %90 internet üzerinde araştırma yapıyor.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo Nasıl Yapılır?

Google tarafından belirtilen bir yöntem olmadığı gibi manuel şekilde sıralamaya kesinlikle müdahale etmemektedir. Gelen şikayetlerde bazı dolandırıcıların “Google’da çalışıyorum, Google ile anlaşmalıyız.” gibi cümleler kurduklarını belirttiler. Kesinlikle yanlıştır, böyle bir olay mümkün değildir. Bu şekilde konuşan kişi veya kurumlardan uzak durunuz. Doğru bir Seo Uzmanı seçimi için makalemizi okuyabilirsiniz.

Seo nasıl yapılır? Konusuna dönelim. Her Seo Uzmanı tarafından kabul edilmiş bazı ortak çalışmalar vardır. Bunlar genel olarak;

 • Özgün İçerik

Kesinlikle tartışmaya kapalı bir konudur, özgün içeriğe sahip olmadan Google’da ilk sıralara gelmeyi unutun. Şöyle ufak bir örnek verelim; abc sitesi 2 yaşında ve siz gidip ondan 2 ay önce yayınlanmış bir içeriği alıp, kendi web sitenizde yayınlıyorsunuz. Sizin o sitenin önüne geçme şansınız var mı? 🙂

 • Alan Adı Yaşı

Hızlı bir sonuca varmak için alan adının kayıt tarihi çok önemli olmasa da, domain otoritesi önemlidir.

 • Alan Adında Anahtar Kelime

Bu tez son zamanlarda sıklıkla çürütülse de 1-2 sene önceye kadar önemli bir sıralama faktörüydü.

 • Alan Adı Kayıt Süresi

Yine alan adlarımızın kayıt tarihinin uzun olması, Google’ın gözünde sitemizi bir üst basamağa taşımaktadır.

 • Anahtar Kelime Yoğunluğu

Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri sadece seçmek yeterli değildir. Bu anahtar kelimeleri çok sık olmaması şartıyla web siteniz içerisinde bulunan içeriklerde geçirmelisiniz.

 • İçerikleri 300 Kelime ile Sınırlamayın

Oldukça fazla yapılan bir yanlış daha. Google sizden 100 kelime, 200 kelime veya 300 kelime bir içerik beklemiyor. Girdiğiniz, yazdırdığınız içeriğe bir göz gezdirin. Başlık ile alakalı tüm bilgiler var mı? Kullanıcıya yeterli bilgi sağlıyor mu?

 • Site Hızı

Yine önemli sıralama faktörlerinden bir tanesidir. Hiç kimse yavaş bir sitede vakit geçirmek istemez sanırım? GTmetrix vb. araçlar ile sürekli sitelerinizin hız kontrolünü sağlayın. Gerekli eklentileri kullanmaktan çekinmeyin.

 • Link Vermekten Çekinmeyin

Özellikle otoriter ve güvenilir sitelere link vermekten çekinmeyin. Aman sitemizden link çıktı, otoritemiz düşecek diye düşünmeyin. Önemli olan sizden düşük bir web sitenize link vermemeniz.

 • Mobil Uyumlu Site

Bunu yazıp, yazmamak arasında çok kaldım. Fakat daha önce çalıştığım bir müşterim geldi aklıma, sitelerinizi kesinlikle mobil uyumlu hale getirin.

 • Resim Optimizasyonu

Sitelerinize yüklediğiniz resimleri optimize etmeyi unutmayın.

 • Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı satın alıyorsunuz otoriter sitelerden, iyi güzel alın. Fakat biraz düşünün sayın arkadaşlar, nakliye sektöründe bulunan bir kişinin yemek sitesinden tanıtım yazısı satın alması ne yarar sağlar? İki site içinde Google’ın gözünde büyük zarardır bu olay.

 • Yorum Backlink

Artık faydadan çok zarar sağlamaktadır. Yapmanızı tavsiye etmem.

Taranabilirlik (Crawlability)

Google’ın örümcekleri (Google Bot) bir web sitesini ziyaret ederken hangi kelimelerle alakalı olduğunu semantik olarak anlamaya çalışıyor. Bir diğer şekilde o sayfada bulunan içerikteki anahtar kelime yoğunluğu ne kadar fazlaysa, bu web sitesi bu kelimeler ile alakalı diyerek dizine ekliyor.

Kullanıcıların Google’da arama yaptıklarında, Google 150 den fazla sıralama sinyallerini kullanarak dizine eklenen sitelerden en doğru sonucu getirmeye çalışıyor.

Seo’nun İç Kısmı

Bir web sitesini oluşturan temeller başlıca Css, Html ve JavaScript’tir. HTML i bir insan iskeleti olarak, Css’i de vücut görünümü olarak tanımlayabiliriz. Css sitenin renklendirilme, görsel anlamda kullanıcıyı tatmin etme işine yaradığını söyleyebiliriz. JavaScript ise sayfada menülerin, butonların hareketli şekilde çalışmasını sağlıyor.

Google botu daha iyi anlamak

Biz kullanıcıların gördüğü alan tarayıcı kısmıdır, yani Css ve Javascript in çalıştığı alan. Google botun gördüğü taraf ise kaynak kodlardır. Yani bot sayfamıza girdiğinde bizler gibi görmez, sayfanın HTML kısmını yukarıdan aşağıya doğru taramaya başlar. Google botun gördüğü biçime tarayıcınızdan bir web sitesindeyken CTRL+U veya ALT+U kombinasyonlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tarama Bütçesi (Crawl Budget)

Taranabilirlik kısmından biraz bahsettik, Google gelip botlarıyla sitelerimizi tarıyor. Elbette Google’ın da sınırlı bir kaynağı mevcut. Tüm siteleri sonuna kadar taramıyor bir bütçe ayırıyor diyebiliriz. Buna da “Crawl Budget” Türkçesi “Tarama Bütçesi” adı veriliyor. Bu bütçeyi de şimdilik Google dışında kimse bilmiyor. Fakat bazı algoritmalarına hakimiz, genel olarak sitenin domain gücüne göre atadığı bir değer mevcut.

Bu bütçeyi değerli bir şekilde kullanamazsanız sitenizin tüm bölgelerini tarayamayabilir. Bu yüzdende siteniz arama sonuçlarında çıkmayabilir. Bütçeyi olumlu yönde kullanmak için DeepCrawl vb. tarama araçları ile web sitemizi tarayıp burada indekslenmeyen sayfalar mevcut mu bakabiliyoruz.

 

Hit Çekmeyen Sayfalar

Örnek olarak arama sonuç sayfaları, gereksiz sayfaları gösterebiliriz. Özellikle arama sonuç sayfalarını indekslenmeye kapalı olarak işaretlemeyi unutmayın. Gereksiz şekilde günlük 100lerce tarama bütçesi hakkını hit çekmeyen bu sayfalara harcamak istemezsiniz. Dizine eklenmiş (indekslenmiş) sayfaları robots.txt üzerinden direkt bir şekilde kapatmayın, öncelikle indeksten çıkarılmasını beklemelisiniz. Dizine eklenmiş bir sayfayı kapatırsanız Google Search Console üzerinden hatalar alabilirsiniz. Başlıca robots.txt regex temelleri;

 • User-agent
 • Allow
 • Disallow
 • Noindex
 • Sitemap
 • / * $

Botlara kapatmak için Disallow komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut ile botlar bir daha o sayfaya giriş yapmıyor. Allow komutu ile sayfalarınızın taranmasını tercih edebilirsiniz. Daha öncesinde robots.txt dosyanız mevcut değilse, ekledikten sonra Search Console üzerinden kontrol etmeyi unutmayınız. Bu şekilde tarama bütçenizi optimize edebilirsiniz.

Site Haritaları (Sitemap)

Tüm web siteler için önemli bir kavramdır. Üst taraflarda bahsettiğimiz Google botların ziyaret şekli ile uyumlu bir şekilde sitemizin krokisini oluşturuyor diyebiliriz. Çok sayfalı bir web sitesi veya e-ticaret sitesi ise bir ürün, yazı silindiği zaman site haritasının güncellenmesi lazım. Bunu için site haritalarının dinamik olması gerekmektedir. Ek olarak robots üzerinden kapattığımız sayfalarında olmaması gerekiyor.

Site Hızının Seo Etkisi

2018 Temmuz ayında resmi olarak bir sıralama faktörü olduğu duyuruldu. Aynı kalitede ve başlıkta içeriği olan iki web sitesinden, hızlı olan daha önde sıralamaya girecek.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Sadece kaliteli sitelerden backlink alırsam ilk sayfaya çıkar mıyım?

  Kesinlikle hayır, bu şekilde çıksanız bile düşüşünüz hızlı ve kötü olacaktır. Backlink olarak bakmayın olaya.

 • 1-2 Aylık siteye Seo çalışması yapılır mı?

  İçerik sayısı azdır muhtemelen. Site içi Seo ya önem verin.

 • Neden Seo hizmeti almalıyım?

  Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmanız için kendi bilginiz mevcut değilse, Seo hizmeti alıp erişim sayınızı arttırabilirsiniz. Uzun vadede reklamlardan daha çok fayda sağlamaktadır.

 • Size nasıl ulaşabilirim?

  info@larget.org mail adresinden ulaşabilirsiniz.