Site İçi Seo Rehberi

Site içi Seo adından da anlaşılacağı üzere web sitemiz içerisinde yaptığımız Seo çalışmalarına verilen isimdir. İlk olarak İngilizce dilinde “On-page SEO” olarak ortaya çıkıp, Türkçe dilinde ise Site içi Seo anlamına gelmektedir.

Yapılan Seo çalışmaları temelinde iki maddeden oluşmakta olup, birincisi Site dışı Seo, ikincisi ise bu yazımızda inceleyeceğimiz Site içi Seo’dur.

Hosting Seçimi (Barınma)

Herkes web sitelerinin hızlı ve sorunsuz açılması ister sanırım. Bunun tema dışındaki bir diğer faktörü de barındırıcı seçimidir. Geçmişi olan ve uptime garantisi olarak yüksek rakamlar sunan firmalar ile çalışmaya özen gösterin.

Meta Etiketleri

Tag, Title ve Meta Description olarak belirlenen bu etiketler site içi Seo kısmında yapılabilecek en önemli çalışmaların başında gelmektedir. Bu etiketler sayesinde Google sayfanız hakkında bilgi toplamaktadır. Uygun ve etkili bir biçimde kullanılması durumunda ziyaretçi sayınız yükseliş gösterecektir.

Title Türkçe dilinde başlık anlamına gelmektedir. Tarayıcı tarafında üst kısımda gösterilen etiket türüdür. Başlıklar içerisinde anahtar kelimeler geçirdiğinizde sıralamada önemli bir yer alacaksınızdır.

Meta Title ve Description

Meta Description Ne Demek?

Türkçe dilinde Meta Açıklamaları anlamına gelmektedir. Direkt bir şekilde sıralama faktörü olmasa da Google sayfanın konusunu bu açıklamalardan okumaktadır. Meta Description kullanıcılara sayfada ne olduğunu göstermenin bir yoludur. İyi kullanılmış bir meta sıralamada gücünüze güç katacaktır.

URL Yapılandırması

Url yapıları kısa, kolay ve rahat bir şekilde okunabilir olmalıdır. İyi bir url yapısı için başlıkta bulunan her kelime (-) tire ile ayrılmalıdır. Örnek başlık olarak “Seo Uzmanı Kimdir” diyelim. Bunun url yapılandırması; larget.org/seo-uzmani-kimdir veya larget.org/kategori/seo-uzmani-kimdir şeklinde olmalıdır. Aynı içeriğe sahip iki sayfa yerine, tek sayfa tercih etmeniz olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Aynı içeriğe sahip iki sayfadan birini 301 şeklinde rahatlıkla yönlendirebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi url üzerinde kullanmaktan çekinmeyin, birden çok geçirmek zararlıdır bunu da unutmayın.

 

Kullanıcı Odaklı İçerik

İçeriğinizi yazarken veya yazdırırken Seo kuralları çerçevesinde kullanıcı çok sıkmadan yazmanızı öneririm. Google’ın müşterinin amacına göre içerik listelemesi yaptığını aklınızdan çıkarmayın. Özgün bir içeriğe sahip olun, bir yerden kopya çekmeniz gerekeceği durumlarda alıntı yapmak yerine, o yazıda bulunan içeriği yeniden yorumlamayı tercih edin.

Seo ile içli dışlı olan kişilerin söylediği gibi “Özgün içerik candır.” Makalenizi hazırlarken bir kelime limiti belirlemeyin, kullandığınız anahtar kelimede kullanıcıların ne şekilde arama yaptıklarına göz gezdirip içeriğinizi buna göre hazırlayın. Tüm içerikler 500 veya 1000 kelime olacak diye bir kural yoktur. Kullanıcıya yeterli bilgiyi verdiğinizi düşünüyorsanız içeriği fazla sıkmadan bitirin.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Seo uyumlu makalelerde anahtar kelime kullanımı çok önemlidir. Bu kullanımı çok fazla abartmadan kullanmak gerekmektedir. Anahtar kelime yoğunluğunu doğru bir şekilde ayarlayamadığınızda içeriğinizin çöpe gittiğini düşünebilirsiniz. Yoast Seo kullanan web sitesi sahipleri eklenti aracılığı ile anahtar kelime yoğunluğunu görebilir.

Düzenli İçerik

Web sitenizi güncel tutmalısınız. İlk ay eklediğiniz 30 içerikten sonrasını kesmeyin, nasıl olsa ziyaretçi gelmedi demeyin. Bir sitenin Google’ın gözünde değer kazanabilmesi için en az 3 aylık olması gerektiğini unutmayın. Sizin yazdığınız makalelerin ilk haftadan birinci sayfadan gösterimde olmasını beklemeyin.

Arama motorları düzenli içeriği sever ve sıralamada bir faktör olarak kesinlikle kullanır.

Site İçi Seo Nasıl Yapılır

Site İçi Linkleme

Bunun yararını ve zararını şu zamanda tartışanlar olduğunu düşünmüyorum. Bir içerikten diğer içeriğinize alakalı bir şekilde link vermeniz iki içerik içinde yararlı olacaktır. Bunun en güzel örneği Wikipedia ile karşımızda, bir şey aradığınızda kesinlikle Wiki ile karşılaşmışsınızdır.

 

Google Güncellemeleri

Google algoritma güncellemelerini takip edin. Bir sabah kalktığınızda 10. Sayfada bulunan içeriğiniz 2. Sayfaya gelmiş veya daha da çok geriye gitmiş olabilir. Saldırı almadığınızdan eminseniz https://moz.com/google-algorithm-change Moz üzerinden Google güncellemelerini kontrol edebilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

İç Seo kısmında olmazsa olmazlardan. Makale içeriğinde resim bulunması kullanıcı deneyimi bakımından olumlu karşılanmaktadır. Çok fazla resim bulunmasa da bunları optimize etmek Seo için etkilidir.

Eklediğiniz resimlerde alt metin “Alternatif Metin” kullanmayı unutmayın, Google Resimler tarafından hit sağlayabilirsiniz.

Site Hızı

İnternetin geçirdiği evrimde günümüz şartlarında hız artık istek değil zorunluluk yerini aldı. Siz girdiğiniz bir web sitesinin yavaş açıldığında memnun olur musunuz? Yapılan bir araştırmaya göre 4 saniyenin üzerinde açılan sayfalarda, kullanıcıların %50si siteyi terk ediyor. Bir ziyaretçinin sitenizin hızından memnun olması dönüşüm oranınızı iyi bir şekilde arttırır.

Site hızlandırma için oldukça fazla kaynak mevcut. Eğer WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız Cache eklentilerinden herhangi birini kurarak bu sorunun önemli bir kısmını çözebilirsiniz.

HTML, JS ve CSS Optimizasyonu

Site hızını etkileyen en önemli faktörlerin başında resimler ve HTML, JavaScript & Css kodları gelmektedir. Sıkıştırılmayan kodlar sayfa açılış hızında zaman kaybı yaşatmaktadır. Bu sıkıştırma işlemleri için çok sayıda web sitesi bulunmaktadır.

Tarama Bütçesi

Çok fazla kişi tarafından bilinmeyen Crawl Budget’in farkında olun. Seo Nedir? Adlı yazımızda bahsettiğimiz şekilde tarama bütçesini optimize edin.

“Google gelip botlarıyla sitelerimizi tarıyor. Elbette Google’ın da sınırlı bir kaynağı mevcut. Tüm siteleri sonuna kadar taramıyor bir bütçe ayırıyor diyebiliriz. Buna da “Crawl Budget” Türkçesi “Tarama Bütçesi” adı veriliyor. Bu bütçeyi de şimdilik Google dışında kimse bilmiyor. Fakat bazı algoritmalarına hakimiz, genel olarak sitenin domain gücüne göre atadığı bir değer mevcut.

Bu bütçeyi değerli bir şekilde kullanamazsanız sitenizin tüm bölgelerini tarayamayabilir. Bu yüzdende siteniz arama sonuçlarında çıkmayabilir. Bütçeyi olumlu yönde kullanmak için DeepCrawl vb. tarama araçları ile web sitemizi tarayıp burada indekslenmeyen sayfalar mevcut mu bakabiliyoruz.”

 

 404 Kırık Linkler

Web sitenizde bulunan bağlantılar sizin tarafınızdan kaldırıldığında veya düzenlendiğinde karşımıza çıkan hataya 404 denmektedir. Kaldırdığınız, düzenlediğiniz sayfa Google üzerinden indekslendiyse bir kullanıcının aratıp o sayfaya girmesi sonucu 404 hatası ile karşılaşacaktır. Bu hem Google hem de kullanıcı tarafından hoş karşılanmayan bir durumdur. 404 hatası yüzünden sitede kalma süreniz düşer ve dolaylı yoldan sıralamalardan adım adım gerilersiniz.

Sitenizde bulunan kırık linkleri tespit edip, Google Search Console üzerinden işlem yapabilirsiniz. Eğer kırık link sayınız çok fazla ise Google sitenizi pasif site olarak algılayabilir, botlarını sitenize daha az gönderebilir.

Site Haritası (Sitemap)

Bir arama motorunun en sevdiği site içi Seo kriterlerinin başında gelmektedir. Web sitesinin bir nevi krokisini oluşturmakta olup, içeriklerin hızlıca indekslenmesini sağlamaktadır. Genel olarak .xml formatında olan bu site haritalarını kullanmayı ihmal etmeyin.

SSL Kullanımı

Google Chrome kullanım oranı oldukça yüksek. Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe soktuğu SSL uygulaması kullanıcılar tarafından hoş karşılansa da webmasterlar tarafından iyi karşılanmadı. Sitenizde SSL kullanmamanız durumunda tarayıcı kısmında kullanıcılara Güvenli Değil ibaresi gözüküyor. Ücretsiz bir şekilde Let’s Encrypt adlı SSL’i sunucularınızda kullanabilirsiniz. Birçok hosting firması artık bu işlemi ücretsiz bir şekilde sağlıyor.

CDN Kullanımı

Content Delivery Network yani İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelmektedir. Bu sistemin kullanılmasındaki amaç farklı lokasyonlara sahip kullanıcılara sitenizde bulunan resim, video gibi dökümanları en yakın sunucudan sunmasıdır. Bir diğer anlamıysa site hızınızı çok yüksek bir şekilde arttırabilirsiniz.

CDN’li ve CDN’siz bir karşılaştırma için; GTmetrix’i ziyaret edebilir, arada bulunan uçurumu görebilirsiniz.