WordPress Seo Rehberi – Başlangıç

Yüksek ücretler ödemeden kendi Seo nuzu kendiniz yapın. Nasıl başlık ama kendin pişir, kendin ye gibi. 🙂 Udemy veya benzer platformlar üzerinden gereksiz bilgilerle dolu Seo derslerinden sıkıldınız mı? Larget olarak video eğitimi yerine yazılı bir Seo rehberi oluşturmaya karar verdik. Başlayalım;

 

WordPress Seo Başlangıç (Giriş) Rehberimizi okumadan önce Seo Nedir? Başlıklı makalemizi okumanızı, Seo’nun anlamını kavramanızı tavsiye ederiz. Seo rehberimiz toplamda 4 part yazıdan oluşacak olup eğitim listesi aşağıda belirtilmiştir;

WordPress Seo Rehberi – Başlangıç

WordPress Seo Rehberi – Giriş

WordPress Seo Rehberi – Gelişme

WordPress Seo Rehberi – Mutlu Son

 

Öncelikle WordPress’i bir tanıyalım;

WordPress Nedir?

WordPress açık kaynak kodlu bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) dir. Kullanıcıların Php, Html, Css bilgileri olmadan rahatlıkla web siteleri oluşturabildiği basit ve kullanışlı bir platformdur.

Genel olarak WordPress kelimesi ilk duyulduğunda akıllara blog siteleri gelmektedir. WordPress’in kullanım amacı sadece blog ile sınırlı değildir. Büyük firmaların WordPress sistemi kullandığını biliyoruz, bunun sebeplerinden bir tanesi yukarıda belirttiğim gibi basit ve kullanışlı olmasıdır. Sadece ücretsiz eklentiler ile işin Seo kısmını halledebilmekteyiz.

Bu rehber ile sizlere sunduğumuz WordPress Seo rehberi hizmetini WP dışındaki platformlarda da benzer şekilde kullanabilirsiniz. Klasik bir Seo rehberi olarak görebilirsiniz fakat biz WordPress sistemi üzerinden ilerleyeceğiz.

 

Doğru Sektör Seçimi

Birden çok kategoriye hitap etmek mi? Yoksa birbirine benzer kategorilere hitap etmek mi? Bana soracak olursanız ikinci seçenek daha mantıklıdır. Birden fazla sektöre hitap etmek zor ve masraflıdır, tek başınıza yapamayacağınız bir seçenektir.

Sektörü Nasıl Bulurum?

Dikkat! Bu rehberde örnek gösterdiğim kelimeler zorludur, sadece örnek olması açısından seçim yapıp hayali bir web sitesi kurdum.

İnsanların neye ihtiyacı olduğunu düşünün, internet üzerinden arama yapıp tıklayacağı, bilgileneceği ve vakit geçireceği bir web sitesi oluşturun. Bir kelime belirleyip ona ait alt kelimeleri ve cümleleri analiz edin. Örnek olarak ben en ucuz kelimesini kendime belirleyip ona ait arama sonuçlarını herhangi bir araç yardımı olmadan inceleyeceğim.

WordPress Seo Rehberi

 

Gördüğünüz gibi yukarıda Google üzerinden en ucuz kelimesini yazdığımda arama sıklığına göre sonuçları getirdi. Bu kelimeleri tek tek inceleyip, rakip analizi yapıyorum. Bu kelimeler arasından en uygun bulduğum “en ucuz telefon” dur. Yine ücretsiz Seo araçlarından biri sayılabilecek Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı ile incelemelerime devam edeceğim.

Adwords paneli üzerinden Araçlar – Yeni anahtar kelimeler keşfedin bölümüne girip belirlediğim anahtar kelimemi yazıyorum ve sonuçları görüntülüyorum.

“En ucuz telefon” kelimesinin aylık ortalama aranma hacmi 10,000 ile 100,000 arasında gayet güzel. İlk sıralara çıktığımız vakit oldukça fazla ziyaretçisi olacağı anlamına geliyor. Adwords ile işimiz bitmedi belirttiğimiz kelime ile alakalı sonuçları alt sayfada bize listeledi gördüğünüz gibi. Anahtar kelime fikirlerini indir yazısına tıklıyoruz, sağ üst köşede bulunan. Sonrasında Google Adwords bize bir csv dosyası sağlıyor.

Seo Rehberi

 

Bu dosya içerisinde sitemizde geçirmemiz gerekebilecek diğer anahtar kelimelerimizi ve potansiyel başlıklarımızı görebiliriz. Devamını ikinci rehberimiz üzerinden detaylıca işleyeceğiz.

 

Domain Seçimi

Profesyonel bir web sitesi mi oluşturacağız? Yoksa sadece gerekli bilgileri içeren Adsense odaklı bir web sitesi mi? Bu sorunun cevabı tamamen size ait, ilk seçenekte domain içerisinde anahtar kelime geçirmek zordur. İkinci seçenekte ise oldukça basittir.

Örneğin profesyonel bir web sitesi için enuyguntelefon.xxx domaini uygunsuz ve kullanıcıya olumsuz yansıyacaktır. Fakat basit gerekli bilgileri içeren satış yapmayacağınız bir blog için üstte belirtilen domain oldukça uygun olacaktır. Akılda kalıcı, jenerik sayılabilecek ve anahtar kelime içeren bir domain sizi her zaman bir adım üste taşıyacaktır.

 

Tema Seçimi

Aslında işin yüzdelik olarak önemli bir kısmı bu temele dayanmaktadır. Tema her şeydir, çok şık temalar ya Seo skoru bakımından yetersiz oluyor ya UX deneyimi açısından geçerli not alamıyor. Seçimini yapacağınız temanın kesinlikle hızlı ve mobil uyumlu olması gerekiyor. Sektörlere göre değişiklik gösterse de hitinizin yarısından fazlası mobil cihazlardan gelecek, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Bütçeniz mevcut ise özel bir tema yaptırmanızı tavsiye ediyoruz, En İyi Mobil Uyumlu Ücretsiz WordPress Temaları başlıklı yazımızı incelemenizi öneririm.

 

Seo Uyumlu ve Hızlı Temayı Nasıl Anlarım?

Temanın demo adresinde incelediniz o anki internet hızınız çok yüksekse size hızlı gelmiş olabilir veya demo adresinde özel düzenlemeler, eklenti kurulumları yapılmış olabilir.

Google’a ait mobil uyumluluk sorgulama sayfasından beğendiğiniz temanın mobil uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

Yine Google’a ait PageSpeed Insights aracı ile temanın Seo durumunu inceleyebilirsiniz. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR

 

WordPress Seo Rehberi – Giriş

Sektör, domain ve tema gibi seçeneklerimizi yaptıktan sonra WordPress için eklenti kurulumu aşamasına geçelim.

 

Doğru Eklenti Seçimi ve Kurulumu

Seo eklentisi olarak Yoast Seo ve All in Seo gibi seçeneklerimiz mevcut. Eğer daha önce iki eklentiyi de kullanmadıysanız Yoast Seo ile başlamanızı tavsiye ederim.

Cache eklentisi olmazsa olmaz. Sitemizin açılış hızını ve dolaylı yoldan Seo skorumuzu yükseltecektir. Ücretli bir eklenti düşünüyorsanız Borlabs Cache adlı eklentiyi tavsiye ederim. Ücretsiz olarak en iyi seçenekler ise WP Fastest Cache (Türkçe), W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentileridir. Çok farkları bulunmamakta olup herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Yüklediğimiz resimleri sıkıştırmamız gerekiyor, bunun için ücretsiz pek fazla bir seçeneğimiz olmadığı için Smush Image Compression and Optimization adlı eklentiyi öneriyorum.

Google içeriğimizi indexlerken kaliteli görmesi açısından Easy Table of Contents ve Yet Another Stars Rating eklentilerini de kuruyoruz. Easy Table of Contents eklentisi makale içerisinde bulunan “h” etiketlerine göre sıralama sağlamkta. Yet Another Stars Rating ise makale puanlamaya yarayan ücretsiz bir eklentidir.

Contact Form 7 ile kolay iletişim sayfası oluşturabiliriz. Adsense ile kolay bir şekilde onay almak için bize lazım olan sayfalardan biride iletişim sayfasıdır.

Spam yorumları engellememiz gerekiyor, Akismet Anti-Spam ücretsiz ve en popüler eklentidir bu konuda.

Temamızda sosyal medyada paylaş butonları yoksa üzülmeyin. Share Buttons by Lockerz eklentisi bu sorunu çözüyor.

İki veya daha fazla sayıda dil mi kullanmak istiyorsunuz? GTrans bu işi çözecektir.

Bu eklentiye yeni sitelerde pek ihtiyaç yok eski bir siteniz için lazım olur diye ekliyorum listeye. Broken Link Checker ile hatalı veya çalışmayan linkleri görebilir, düzenleyebilirsiniz.

Güvenlik konusunda farklı birçok eklenti bulunuyor. Tüm WordPress sitelerde admin paneli giriş yolu siteadi.com/wp-admin veya siteadi.com/wp-login dir. Lockdown WP Admin ile bu yapılandırmayı basitçe değiştirebilirsiniz.

WordPress Seo Ayarları

WP içerisinde de ufak tefek ayarlamalar yapmak gerekiyor.  Kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmek gibi.

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yoluna tıklayarak değişiklik sağlayabiliriz. Genel ayarlar kısmında genel olarak kullanılan link yapısı https://larget.org/ornek-yazi/  bu şekilde olmalıdır. Biraz altında bulunan “İsteğe bağlı” kısmından ise larget.org/category/seo ve larget.org/tag/seo şeklinde default gelen yazıları değiştirebiliriz. Kategori temeli ve Etiket temeli kısmından gerekli düzenlemeleri sağlayabilirsiniz.

WordPress Seo Eklenti

Yorumları elle onaylamayı unutmayın. Otomatik şekilde onaylanan yorumlar yarardan çok zarar getirir. Yorum yazan kullanıcıların site linki eklemesini önemsemeyin, Google bu linklere nofollow gözüyle bakmaktadır.

Nofollow özellikleri ise; Google backlink saymaz, domain otoritesine iki taraf içinde etki etmez.